به این خانه به لطف خدا قدم گذاشتیم تا علاجی برای درد بیماران شویم

درباره ژن آزما

با سلام و عرض ادب خدمت تمامی بازدید کنندگان سایت بهترین آزمایشگاه ژنتیک اصفهان ژن آزما ؛  آزمایشگاه ژنتیک پزشکی ژن آزما در 15 اردیبهشت ماه سال 1397 توسط جناب آقای دکتر مجید خیراللهی دارای دکتری تخصصی ژنتیک پزشکی، فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای تحصیلات تکمیلی از دانشگاه Erasmus MC هلند ، عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با 20 سال سابقه مشاوره ژنتیک و حدود 80 مقاله بین المللی، به لطف خداوند بزرگوار در فضایی حدود 300 متر مربع، در 2 طبقه تاسیس و راه اندازی شده است.

طبقه اول شامل: بخش پذیرش، مدیریت و اتاق های مشاوره، حسابداری می باشد و طبقه دوم شامل: بخش های سیتوژنتیک و مولکولی و PGD می باشد. این مرکز به عنوان یکی از مدرن ترین و مجهزترین مراکز خدمات مشاوره و تشخیص ژنتیک کشور در استان اصفهان با برخورداری از مجرب ترین پرسنل متخصص ژنتیک، برترین تجهیزات، استانداردها و نرم افزارهای روز دنیا ارائه کننده خدمات نوین به جامعه تشخیصی آزمایشگاهی کشور بوده و در زمینه های زیر مشغول به فعالیت می باشد:

بخش های مختلف آزمایشگاه ژنتیکی ژن آزما

بخش پذیرش آزمایشگاه ژنتیک ژن آزما :

ما در ژن آزما خود را متعهد میدانیم که با رفتاری پسندیده از بدو ورود تا خروج شما، با مهربانی، پذیرای حضور گرمتان باشیم و بر این مهم اصرار می ورزیم که تمامی مراحل پذیرش و مشاوره و درمان را برای شما بدون نگرانی و استرس های بیهوده و بدون ناراحتی و اتقلاف وقت انجام دهیم.

تمام تلاش همکارانمان درواحد پذیرش بر این است که درنهایت سرعت، دقت و صحت مراحل تشکیل پرونده شما را انجام دهند. تا بدین سبب شما سروران گرامی نگران اتلاف وقت گرانبهایتان در هنگام مراحل تشکیل پرونده نباشید. همچنین با رعایت صبر و خوش‌ رویی به تمام سوالات مراجعین پاسخگو هستیم و شما را در تمام مراحل انجام آزمایش همراهی ‌میکنیم. ما در این مرکز سعی بر این داشته ایم که با رعایت کامل بهداشت و پاکیزگی محیط و ایجاد فضایی مطلوب برای زمان انتظار به بهترین شکل ممکن در خدمت شما مراجعه کنندگان عزیز باشیم.

رعایت نکات زیر برای اخذ پذیرش از آزمایشگاه ژن آزما الزامی است :

 • درخواست انجام آزمایشات کروموزومی بر روی نمونه خون و یا مایع آمنیون دارای شرایط خاص پذیرش می باشد (لطفاً جهت اطلاعات بیشتر با آزمایشگاه تماس حاصل نمایید.)
 • در صورت درخواست آزمایش تالاسمى مدارک زير را جهت پذیرش به همراه داشته باشید :
  1 – درصورت عدم دارا بودن دفترچه تبعه همسر، نياز به كپي صفحه دوم شناسنامه می باشد.
  2 – آزمايشات خون شناسى ( CBC و الکتروفورز) زوجین و والدين آنها به همراه كپي آن.
  3 – در صورت درخواست برای تالاسمى مرحله دوم سونوگرافى از جنین و کپى آن لازم است.
  4 – در صورت درخواست برای تالاسمی مرحله دوم نمونه خون والدین مورد نیاز است.

مراحل انجام پذیرش در ژن آزما :

 1. مراجعه بیمار یا همراه او به واحد پذیرش آزمایشگاه با در اختیار داشتن درخواست پزشک (لازم به ذکر است در صورت اطلاع از نام آزمایش مورد نظر بدون دستور پزشک ، با تعرفه آزاد مصوب وزارت بهداشت پذیرش خواهید شد). همچنین میتوانید جهت مشاوره به پزشک مقیم در آزمایشگاه مراجعه نمایید.
 2. در صورت وجود بیماران دیگر در آزمایشگاه می بایست کمی منتظر مانده تا توسط همکاران پذیرش نام شما خوانده شود آنگاه به جایگاه مربوطه رجوع نمایید.
 3. سپس ارائه مشخصات و اطلاعات مورد نیاز به کارشناسان پذیرش جهت پر کردن فرم های مربوطه و تکمیل روند پذیرش شما عزیزان
 4. بعد از تسویه حساب مالی و دریافت قبض آزمایش مراجعه به واحد نمونه گیری جهت گرفتن نمونه.
نمونه گیری ژنتیکی

این مرکز با هدف بهبود کیفیت و دقت هر چه بیشتر آزمایشات ژنتیکی چه در بخش تشخیص و چه در بخش درمان، برخود لازم دانسته تا از ابزار‌ ها و تجهیزات به روز استفاده کند. ایجاد حس اعتماد متقابل بین مشاور یا درمانگر و شما مراجعین محترم در اولیت های ژن آزما است.

 بخش نمونه گیری آزمایشگاه ژن آزما

در بخش نمونه گیری ژن آزما پس از تایید و احراز هویت مراجعین، خونگیری از مراجعین با رعایت شرایط استاندارد انجام میپذیرد. اگر نمونه از بیرون آزمایشگاه توسط بیمار یا آزمایشگاه همکار جهت انجام بررسی به آزمایشگاه آورده شود، پس از کنترل نمونه ، نوع ظرف، بررسی بلوک پارافینه چنانچه شرایط نمونه مطابق با استانداردها بود نمونه تحویل گرفته می شود. لذا خواهش مندیم جهت ارسال نمونه لطفاٌ از قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید تا هماهنگی های لازم صورت گیرد.

کلیه مراحل نمونه گیری در آزمایشگاه ژنتیک ژن آزما، همه روزه از 8 صبح تا 11 شب و در بخش نمونه گیری انجام میشود. لطفاً توجه داشته باشید برای نمونه دهی در آزمایشات ژنتیک نیازی به ناشتا بودن نیست. 

ویژگی های بخش نمونه‌ گیری ژنتیکی ژن آزما عبارتند از:

 • نظارت بر کیفیت انجام مراحل نمونه برداری با توجه به دستور العمل‌ های استاندارد بین المللی
 • سرعت در انجام نمونه ‌برداری
 • استفاده از سیستم‌ های نمونه‌ گیری پیشرفته روز دنیا
 • لوله‌ های مناسب جهت کاهش خطا و آلودگی از کمپانی‌ های معتبر
 • بهره‌ مندی از کارکنان با بالاترین مدارج تحصیلی در رشته‌ های مرتبط و دارای دانش و تجربه لازم
بخش مولکولی:

در بخش مولکولی این مرکز تعداد وسیعی از تست‌های مولکولی تشخیصی و تخصصی ژنتیک انجام می گیرد . این بخش در زمینه آزمایش‌های مولکولی برای بیماری‌های ژنتیک ناشی از تغییر در یک یا چند ژن توسط توالی‌یابی و تعیین جهش در DNA، بررسی ریز حذفها با ریزآرایه‌های کروموزومی (CGH array) و MLPA، تعیین هویت و والد فرزندی و … فعالیت می کند.

بخش سیتوژنتیک

این بخش از مرکز در زمینه های تشخیص پیش از تولد شامل بررسی کروموزومی یا بررسی جهش بر روی نمونه های آمنیون، پرزهای جفتی، تشخیص جنسیت بر روی سلول تخم و نیز تشخیص سرطان ( بر روی نمونه های خون، مغز استخوان و بافت) با به کارگیری به روز ترین تکنیک های جهان و آخرین یافته های علمی با حداکثر دقت فعالیت می کند.

بخش مولکولی مرکز با به کارگیری آخرین فناوری‌ ها و همگام با آخرین دستاوردهای ژنتیک بالینی با روشهای تشخیص پیش از بارداری یا PGD در جهت ایجاد بارداری با جنین سالم تلاش می‌ کند تا میزان شناسایی جهش‌ ها را بیش از پیش، قبل و حین بارداری افزایش داده و نیز تا حد ممکن از زمان انجام آزمایشات بکاهد. در عین حال، این مرکز همه روزه در حال ارتقاء سطح علمی و آموزش جدیدترین تکنیک های روز دنیا به پرسنل خود می باشد.

بخش مشاوره :

پیش از اقدام به بارداری نیاز است مشاوره قبل از بارداری لازم انجام شود تا خطر بروز مشکلات سلامت برای مادر و ناهنجاری‌ ها و اختلالات در جنین به حداقل برسد. اگر زوجی تصمیم به بارداری و فرزند آوری میگیرند، پیش از بارداری باید نبست به دریافت مشاوره‌ های ژنتیک اقدام کنند تا بتوانند یک بارداری سالم و کم‌ خطر در پیش داشته باشند. همه ساله تعدادی از افراد به دلیل اختلالات ژنتیکی در جهان دچار معلولیت شده. و هر روز نیز بر تعداد آنان افزوده میشود. و در این میان به باور متخصصان انجام مشاوره‌ های ژنتیک به عنوان سدی در برابر معلولیت عمل کرده. و از بروز این اختلالات جلوگیری می‌کند. بنابر این در این مرکز در موارد زیر اقدام به ارائه مشاوره ژنتیک به مراجعین میشود :

 • تمامی موارد ازدواج های فامیلی حتی بدون وجود سابقه معلولیت در خانواده
 • ازدواج های غریبه دارای سابقه معلولیت یا بیماریهای ژنتیکی در فامیل
 • سابقه اختلال کروموزومی در فرزندان خود یا اقوام
 • سابقه بیماری های ارثی مانند بیماری سیستیک فیبروز CF، بیماری دوشن، عقب افتادگی ذهنی، …
 • وجود سرطانهای ارثی در خانواده
 •  وجود ابهام جنسی
 •  وجود سقط های مکرر یا مرده زائی
 •  سابقه اختلال خونی در فرد یا خانواده
 •  سابقه بیماریهای مولتی فاکتوریال در فرد یا خانواده
سایر خدمات ما :

آزمایشگاه ژنتیک ژن آزما علاوه بر ارائه مشاوره های تخصصی پیش و حین بارداری و پیش از ازدواج، در خصوص بسیاری از بیماری ها مانند سندرم داون ، سندرم مارفان ، ام اس ، سندرم ادواردز ، سندرم پاتو ، دیستروفی های عضلانی و استخوانی و سایر بیماری های شایع ژنتیکی آزمایشات تخصصی را انجام میدهد و برای شما عزیزان اقدام به ایجاد پروفایل ژنتیکی قبل از بارداری مینماید برای اطلاعات بیشتر به یخش خدمات مراجعه نمایید.

همچنین این مرکز آخرین دستاوردهای توالی یابی Next generation Sequencing را در پنل‌ های جامع تشخیص اختلالات تک ژنی و سرطانها به کار می‌ گیرد تا از حداکثر ظرفیت‌ های تشخیصی برای مشکلات ژنتیکی شناخته شده بهره گیرد.

هدف ما این است که خدمات تشخیصی خود را با نهایت دقت در روند انجام آزمایش، ارتقاء کیفیت خدمات به مراجعین و با رویکرد توجه به اخلاق پزشکی به بهترین شیوه علمی ممکن به تمامی اقشار جامعه ارائه نماییم و بر همین اساس مفتخریم که به لطف خداوند منان و همراهی شما بزرگواران به بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک خوشنام با سطح پذیرش بیشترین بیمار تبدیل شده ایم. هموطنان عزیزم این مجموعه پذیرای دریافت هرگونه انتقاد و پیشنهاد از سمت شما در جهت ارتقاء خدمات آزمایشگاه می باشد.

افتخارات و استاندارد ها

Honors and standards