چرا باید آزمایش ژنتیک بارداری انجام شود | بهترین آزمایشگاه ژنتیک اصفهان

هفته اول بارداری | هفته 1 بارداری

آیا فکر میکنید که در اولین هفته بارداری شما، باردار هستید؟ از اولین نشانه های بارداری پریود نشدن در زمان دوره ی ماهیانه است و بعد از آن بیشترین علامت ها ممکن است حالت تهوع و استفراغ (حال به هم خوردگی) حالت خستگی زیاد شدن ادرار و درد در سینه ها و همه ی این علامت ها در بین زنان ممکن است ضعیف یا خفیف باشد.

تغییر فیزیکی بدن و زندگی شما :

برخی از پزشکان متخصص زنان و زایمان شروع حاملگی را از روز اول آخرین قائدگی شما می شمارند به دلیل اینکه مشخص شدن زمان تخمک گذاری و زمان لقاح واقعا سخت است ، ولی علائم ظاهری قائدگی راحت تر است. پس یک هفته حاملگی یعنی اینکه شما در زمان عادت ماهیانه هستید و باردار نیستید! و واقعیت اینکه دو یا سه هفته و بستگی به مدت زمان سیکل یا دوره ی پریودی  باردار نیستید اگر به تازه گی متوجه شده اید که باردارید شاید فکر کنید  در هفته ی اول بارداری هستید در حالی که شما 4 هفته است که باردارید.

زمانی که برای اولین  بار برای چکاپ  بارداری به متخصص زنان و زایمان مراجعه میکنید ماما یا متخصص زنان به شما اطلاعات دقیق تری خواهند داد. بدن شما در این روزها تخمک ماه گذشته را دفع نمیکند بلکه شروع به درست کردن یک پوشش رحمی تازه میکند که تخمک ماه بعد را نگه دارد در حقیقت همان تخمکی که انتظار دارد بارور شود و به یک جنین تبدیل شود.

علامت های هفته ی اول بارداری :

تخمک های بدن  انسان  بزرگترین سلولهای بدن هستند تخمک انسانی در حدود یک دهم میلی متر است، بدن زنان یک تخمک یا در موارد کمیاب دو تخمک را در بین روزهای 10 یا 19 دوره ی قاعدگی تان و یا دو هفته قبل از شروع پریودی بعدی تان آزاد میکند. تخمک حدودا از 12 تا 24 ساعت بعد از آزاد شدن میتواند بارور شود. داشتن رابطه ی جنسی قبل از آن نیز مفید است چون اسپرم در حدود 3تا 5 یا 6 روز میتواند در بدن زن زنده بماند.

سایر علائم هفته اول بارداری :

در حقیقت علائم روزهای اول هفته ی اول بارداری مانند همان زمان دوره ی پریودی است و در واقعیت شما باردار نیستید  این علامت ها شاید 3تا 7 روز طول بکشد و میتوان به چند مورد اشاره کرد:

  • درد در قسمت پایین کمر
  • خونریزی رحمی
  • درد و سفت شدن شکم
  • ورم و نفخ
  • بهم ریختن خلق و خو
  • سر درد

پس علامت های بارداری بزودی ظاهر نمیشود در حقیقت بسیاری از زنان تا هفته ی چهارم که ببینند پریود نمیشوند حتی تفاوتی هم احساس نمیکنند ولی بعضی از علامت های اولیه بارداری در هفته های اول بعد از لقاح شامل درد در سینه ها، حساس شدن سینه ها به تماس، حالت تهوع و استفراغ، بی حالی و نیاز به  دفع ادرار.

تخمک حدودا از 12 تا 24 ساعت بعد از آزاد شدن میتواند بارور شود. داشتن رابطه ی جنسی قبل از آن نیز مفید است چون اسپرم در حدود 3تا 5 یا 6 روز میتواند در بدن زن زنده بماند.

توصیه های پزشکی در  هفته ی اول  بارداری :

در  هفته  اول بارداری نیازی به سونوگرافی ندارید ولی اگر مدت زمانی که برای باردار شدن تلاش میکنید و به خاطر همین به پزشک متخصص مراجعه کرده اید شاید برای تحقیق وجود بعضی از مشکلات در باروری مانند وجود فیبروم رحمی اندازه گیری تعداد فولیکول های موجود در تخمدان که به تخمک تبدیل می شود یا برای مشخص شدن پوشش ضخامت رحم تان لازم باشد سونوگرافی انجام میشود.

و در صورت وجود مشکل پزشک شما میتواند نوعی از درمان برای بارور شدن شما که موجب حاملگی شما شود تجویز کند ولی اگر مشکلی  در مورد بارداری ندارید و سن شما هم زیر 35 سال است الان بهتر است که برای باردار شدن روی روابط جنسی خور تمرکز کنید.

چگونه در هفته ی اول بارداری از خود مراقبت کنید

در هفته ی اول بارداری یعنی زمانی که انتظار دارید به زودی باردار شوید شاید به فکر میافتید که چگونه بدن شما آمادگی پذیرای جنین را داشته باشد . شما برای بارداری باید به فکر سلامت خود باشید مثلا وزن خود را کنترل کنید و یا از عادات غلط مثل کشیدن سیگار و یا نوشیدن و خوردن غذا و مایعات و نوشیدنی های ناسالم اجتناب کنید و مصرف کافئین خود را  کنترل کنید.

همینطور هر روز مکمل های شامل فولیک اسید گه حاوی 400 میکرو گرم  اسید فولیک است مصرف کنید و دوره ی عادات ماهیانه خود را دنبال کنید تا روز تخمک گذاری و روزهای اوج باروری را راحت تر مشخص کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *