اگزما چیست؟

اگزما چیست اغلب اشاره به وضعیتی به نام «درماتیت آتوپیک» دارد. حال سوالی که پیش می آید این است که درماتیت آتوپیک چیست؟

در درماتیت آتوپیک، عملکرد لایه محافظتی پوست آسیب می‌بینید و از بین رفتن این لایه، پوست را حساس‌تر کرده و آن را مستعد ابتلا به انواع عفونت می‌کند.
اگزما یک بیماری شایع پوستی است و بسیاری افراد را در جهان مبتلا می‌کند. اغلب این عارضه در کودکان کم سن و سال اتفاق می‌افتد.
طبق آمار آمریکا، 10 تا 20 درصد از کل نوزادان مبتلا به اگزما هستند. با این حال، تقریباً نیمی از این نوزادان با افزایش سن بهبود قابل توجهی پیدا می‌کنند. اگزما به طور یکسان در مردان و زنان تأثیر می‌گذارد و در افرادی که سابقه شخصی یا خانوادگی آسم و آلرژی دارند بیشتر دیده می‌شود.

اگزما چیست

اگزما چیست ؟ در واقع اگزما میتواند در هر سنی ایجاد شود. افرادی که در نهایت به درماتیت آتوپیک مبتلا میشوند، بیش از نیمی از آنها در سال اول زندگی خود (یک سالگی)، دارای علائم بیماری هستند و تقریباً همه آنها قبل از سن پنج سالگی همچنان نشانه‌ های بیماری را دارند. این وضعیت اغلب در بزرگسالی بهبود مییابد.

در بیماری اگزما (آماس پوست)، پوست دچار خارش، قرمزی، التهاب و پوسته ریزی میشود. گرچه پزشکان هنوز دلایل بروز این عارضه را نمیدانند؛ اما این بیماری معمولاً در افرادی که حساسیت (آلرژی) دارند، بیشتر بروز میکند. بیماری اگزما گاهی ریشه‌ ی ژنتیکی دارد و ممکن است در بین اعضای یک خانواده شایع باشد .

اگزما با قرمزی و تاول‌ هایی شروع میشود که حاوی مایع روشن و قرمز است و باکتری‌ها را بالا می‌برد. اگزما گوش هم این علامت هارا دارد. وقتی تاول‌ها می‌ترکد مایع درون آن جاری می‌شود. در اگزمای مزمن، تاول‌ها برجستگی کمتری دارند و پوست ضخیم است. اگزما تقریباً همیشه همراه با خارش است. بیماری اگزما، کهیر پوستی و … از عارضه‌های شایع در میان افراد است، اما واگیردار نبوده و معمولاً مهلک نیست.

اگزما چیست

علت بیماری اگزما

اگزما چیست و علت آن : علت دقیق اگزما مشخص نیست اما به نظر می‌رسد بیشتر در افرادی که سابقه شخصی یا خانوادگی آسم، تب یونجه و سایر آلرژی‌ها را دارند رخ می‌دهد. این نشان می‌دهد که یک عامل ژنتیکی (ارثی) در رشد اگزما وجود دارد. محرک‌های اگزما ممکن است شامل موارد زیر باشند:

آلرژن‌ها :

برخی از آلرژن‌ها مانند گرده‌ گیاه، گرد و غبار خانگی، کنه‌های کپک‌ها ، موی حیوان خانگی یا مواد غذایی (در موارد نادر) نیز می‌توانند علائم اگزما را تحریک یا بدتر کنند. در واقع موادی هستند که باعث ایجاد واکنش آلرژیک شامل عطسه، خارش و آبریزش از چشم و بینی می باشند

تحریک کننده پوست :

باعث سوزش، خارش یا قرمزی می‌شوند. شامل حلال‌های شیمیایی و کلر، صابون‌ها، مواد شیمیایی، مواد آرایشی، عطرها و محصولات مراقبت از پوست هستند که رایحه خاص یا الکل دارند. برخی پارچه‌های ساخته شده از پشم و لباس‌های تنگ نیز می‌توانند پوست را تحریک کنند.

آب و هوا و محیط :

رطوبت کم (هوای خشک) باعث خشکی و خارش پوست می‌شود. همچنین گرما و رطوبت زیاد باعث تعریق می‌شود که می‌تواند خارش را بدتر کند. عدم رطوبت پس از استحمام

اگزما چیست

استرس :

استرس در برخی از افراد مبتلا به اگزما باعث ایجاد این بیماری می‌شود.

یک عامل خطر، چیزی است که احتمالِ ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد. هر چه عوامل خطر بیشتر باشند، احتمال ابتلا به اگزما افزایش می‌یابد.
افرادی که مستعد حساسیت هستند، نسبت به افرادی که آلرژی ندارند، بیشتر در معرض خطر درماتیت آتوپیک هستند.

 

برای مطالعه مطالبی در خصوص اگزما و درمان گزما روی نام این پیوند کلیک کنید.