این سرطان یکی از شایع ترین علل مرگ و میر در جهان است. مصرف سیگار و دخانیات در 80 الی 90 درصد مواقع علت سرطان ریه می باشند. به طور کلی علت سرطان ریه 2 نوع است. در اکثر موارد دیواره برونش ها دچار سرطان می شوند. به طور کلی در مردان علائم سرطان ریه بیشتر دیده می شود ولی در چند سال اخیر علائم سرطان ریه در زنان تا 3 برابر افزایش پیدا کرده است. این آمار ها نشان می دهند که مهم ترین علت سرطان ریه که همان سیگار است در زنان نیز رو به افزایش است.

علت سرطان ریه و انواع آن

در اکثر موارد سرطان ریه از سلول های دیواره برونش ها و برونشیول ها که اجازه می دهند هوا در ریه گردش کند،  ایجاد می شود. سرطان ریه به دو نوع سرطان ریه سلول های کوچک و سرطان ریه سلول های غیر کوچک تقسیم میشود.

سرطان ریه سلول های کوچک: سرطان سلول های کوچک ریه تقریبا 15 درصد از سرطان های ریه را تشکیل می دهند. سرطان ریه در این نوع به سرعت پیشروی می کند. معمولا وقتی بیمار متوجه علائم سرطان ریه می شود که کل بدن با این بیماری درگیر شده باشد. درمان سرطان ریه از این نوع بسیار مشکل و زمان بر است وعلت آن سیگار کشیدن و مصرف مکرر دخانیات است.

سرطان ریه سلول غیر کوچک: سرطان ریه سلول غیر کوچک در زنان و افراد غیر سیگاری کمی بیشتر است.  علت سرطان ریه در این نوع سرطان کمتر مرتبط با کشیدن سیگار است. عمدتا علت سرطان ریه در این نوع سرطان مربوط به آزبست و گرد و غبار است. البته علت سرطان ریه می تواند مربوط به بیماری یا فیبروز ریوی نیز باشد.

متاستاز سایر سرطان ها در ریه: گاهی اوقات تومور هایی در ریه ها دیده می شوند که ممکن است علائم سرطان ریه در فرد به وجود بیاورند. این تومور ها، سلول هایی از تومور های سرطانی  دیگری هستند که در ریه گسترش یافته و علائم در فرد بروز پیدا کرده است.

علائم سرطان ریهعلت سرطان ریه

سیگار: از مهم ترین علت سرطان ریه می توان به سیگار کشیدن و مصرف دخانیات اشاره کرد. تنباکو جزو مهم ترین عوامل سرطان ریه به شمار می رود. از هر 10 نفری که علائم سرطان ریه دارند، 9 نفر سیگاری هستند.  از تحقیقات می توان نتیجه گرفت که سیگار خطر بروز علائم سرطان ریه را افزایش می دهد. یکی دیگر از عوامل سرطان ریه در معرض قرار گرفتن سیگار کشیدن والدین و خویشاوندان است. تاثیر سیگار کشیدن غیر فعال خطر سرطان ریه را تا 30 درصد افزایش می دهد.

مصرف برخی مکمل های غذایی: یکی دیگر از عوامل سرطان ریه مصرف برخی از مکمل ها است. تحقیقاتی نشان می دهند که علت سرطان ریه در برخی از افراد سیگاری مصرف مکمل های بتاکاروتن بوده است.

آرسنیک در آب آشامیدنی: مطالعات و تحقیقات انجام شده درباره درمان سرطان ریه نشان می دهد یکی از عوامل سرطان ریه وجود آرسنیک در آب آشامیدنی است. این تحقیق در آسیای جنوبی و آمریکای جنوبی انجام شده و نشان داده است علت سرطان ریه در این مناطق آب ناسالم بوده است.

سابقه شخصی یا خانوادگی: یکی دیگر از عوامل سرطان ریه بحث ژنتیک است. علائم سرطان ریه ممکن است در افرادی که خویشاوندانشان سرطان ریه داشته اند بروز پیدا کند. از آنجایی که علت سرطان ریه در این نوع افراد بحث ژنتیک است، باید همواره فرد مواظب خود باشد و اگر علائم سرطان ریه را در خود مشاهده کرد باید فورا به پزشک مراجعه نماید.

علایم سرطان ریه

سایر عوامل این سرطان

رادون ( گاز رادیواکتیو ساطع شده از سنگ های خاص ) و ذرات ریز آلودگی هوا ( اگزوز موتور دیزل ) نیز جزو عوامل سرطان ریه به شمار می روند. رادون با توجه به وجود عناصر قوی رادیواکتیو مانند توریم و اورانیوم با نیمه عمر های چندین میلیارد سال در آینده های دور نیز وجود خواهد داشت. این عنصر در شرایط استاندارد خود به حالت گازی میباشد و به راحتی استنشاق میگردد و همین ویژگی بر بروز خطرات سلامتی برای انسان ها میگردد. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در خصوص رادون میتوانید به ویکی پدیا مراجعه کرده یا روی این لینک کلیک کنید :

https://fa.wikipedia.org/wiki/رادون

علاوه بر این رژیم غذایی نامناسب و مصرف کم سبزیجات و میوه ها خطر بروز علائم سرطان ریه را در افراد سیگاری کمی افزایش می دهد و می تواند جزو عوامل سرطان ریه قرار بگیرد. اگر درمان سرطان ریه را شروع کردید حتما رژیم غذایی خود را تغییر دهید و از سبزیجات و میوه ها بیشتر استفاده کنید. با داشتن یک رژیم غذایی اصولی می توانید علائم سرطان ریه را کاهش دهید و روند درمان سرطان ریه را تسریع کنید.

علائم سرطان ریه در افراد

در ابتدا بیماری معمولا تومور و سلول های سرطانی در ریه کوچک هستند، به همین دلیل علائم سرطان ریه پنهان هستند. زمانی که تومور رشد می کند علائم سرطان ریه مثل سرفه های مداوم و همچنین خستگی و کاهش وزن در بیمار ایجاد می شود. در ادامه برخی علائم سرطان ریه را به طور مختصر شرح می دهیم:

سرفه های شبانه: سرفه ای که ادامه می یابد و تشدید می شود به طور خاص نشانه علائم سرطان ریه نیست، اما باید آن را یک زنگ خطر دانست. اگر سرفه ها در شب و صبح هنگام دراز کشیدن بدتر می شوند می توانند جزو علائم سرطان ریه به حساب بیایند. شما باید حتما برای رفع این مشکل با یک پزشک متخصص مشورت کنید. پزشک متخصص معاینه بالینی انجام می دهد و آزمایشاتی مانند عکسبرداری از قفسه سینه را برای شما تجویز می کند. اگر مشکوک به سرطان ریه باشید پزشک درمان سرطان ریه را شروع خواهد کرد . اگر فرد سیگاری هستید حتما پزشک از شما می خواهد سیگار که علت سرطان ریه و تشدید کننده آن می باشد را ترک کنید. همچنین اگر شخص بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد پزشک با دارو ها می تواند شدت سرطان ریه را کاهش دهد و درمان سرطان ریه سریع تر انجام می شود.

همانطور که گفته شد یکی از عوامل سرطان ریه کشیدن سیگار می باشد، سیگاری ها فکر می کنند سرفه در شب یا صبح طبیعی است. همین امر باعث می شود که فرد سیگاری دیرتر متوجه سرطان ریه خود شود و درمان سرطان ریه به تعویق بیفتد.

 

نشانه سرطان ریه

 

سرفه کردن خون: سرفه کردن خون جزو علائم سرطان ریه می باشد. اگر این علامت نادیده گرفته شود بیماری که عامل آن است ممکن است سریع پیشرفت کند. سرفه خون همیشه نشانه یک بیماری جدی نیست. اما به خاطر داشته باشید که اگر سرفه خون یکی از علائم سرطان ریه باشد و شما به پزشک مراجعه نکنید ممکن است درمان سرطان ریه بسیار سخت و دشوار بشود. پزشک معاینات بالینی، عکسبرداری از ریه ها و … را برای تشخیص علت  سرفه خون انجام می شود. اگر شما سایر علائم سرطان ریه را داشتید باید حتما این موضوع را به پزشک خود بگویید.

اگر سیگاری هستید زمانی که سرفه خونی مشاهده کردید حتما با پزشک مشورت کنید، تا اگر سرفه نشانه علائم سرطان ریه بود زودتر درمان را  شروع کنید.

 درد قفسه سینه: درد در قفسه سینه یکی دیگر از علائم سرطان ریه می باشد. این درد هنگام سرفه یا نفس عمیق بیشتر می شود. زمانی که تشخیص داده شد علت درد قفسه سینه سرطان ریه است شما باید سیگار و عوامل سرطان ریه را برطرف و تا حد امکان کاهش دهید.

دشواری در تنفس: در صورت وجود مشکلات قلبی و عروقی، تنگی نفس یا خس خس سینه ممکن است جزو علائم سرطان ریه باشند. اگرچه این علائم تنفسی نسبتا رایج هستند. اما اگر این علائم در فردی سیگاری یا فردی که سال ها پیش سیگار را ترک کرده است، مشاهده شوند باید بدون معطلی شخص به پزشک مراجعه کند. شخص باید فورا عوامل سرطان ریه را از زندگی خود حذف کند و مراحل درمان را کاملا انجام دهد.

مشکلات بلع: به ندرت عوامل سرطان ریه می تواند باعث مشکل در بلع شوند. این اختلال بلع گاهی اوقات با مسیر های غذایی نادرست همراه است، یعنی غذا یا مایعات بلعیده شده به جای اینکه وارد دستگاه گوارش شوند، وارد نای می شوند.

کمر درد: یکی دیگر از علائم سرطان ریه کمر درد می باشد. تقریبا اغلب سرطان ها می توانند به استخوان ها سرایت کنند. وقتی سرطان ریه به استخوان می رسد می تواند باعث ایجاد درد استخوان، به ویژه در ستون فقرات، دنده ها، بازو ها و پاها شود. هنگامی که سلول های سرطانی در استخوان ها مستقر می شوند می توانند استخوان ها را از هم بپاشانند. این علائم باید به شما هشدار دهند و شما باید درباره درمان سرطان ریه با پزشک مشورت کنید تا بتوانید عوامل سرطان ریه در زندگی خود کاهش دهید.

فلج در یک طرف بدن: با شروع رشد تومور و متاستاز سلول های سرطانی می توانند به اندام های دیگر نفوذ کنند. به عنوان مثال علائم سرطان ریه وقتی متاستاز به مغز می رسد باعث سردرد، تهوع و استفراغ، آشفتگی ذهنی، مشکلات حافظه و گفتار می شود. گاهی اوقات فلج چند قسمت یا یک طرف بدن ممکن است رخ دهد. فرد ابتدا باید به پزشک و متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند تا درمان مناسب در نظر گرفته شود و علت سرطان ریه هرچه زودتر مشخص و برطرف شود. اگر تشخیص داده شود سیگار و سایر عوامل سرطان ریه علت این فلجی بوده است برای شروع درمان سرطان ریه شخص به یک متخصص ارجاع داده می شود.

نشانه های سرطان ریه

درمان و روش ها

درمان سرطان ریه 3 نوع است. جراحی، رادیوتراپی و درمان دارویی ( شیمی درمانی، درمان های هدفمند و ایمونوتراپی ). تمام این روش ها می توانند شدت علائم سرطان ریه را کاهش دهند. بسته به مرحله متاستاز و پیشرفت تومور درمان سرطان ریه هم متفاوت خواهد بود.

درمان سرطان ریه بستگی به شرایط و علائم سرطان ریه در بدن هر فرد دارد: به طور کلی برای درمان سرطان ریه سلول های غیر کوچک از جراحی زمانی که نیاز باشد، استفاده می شود. برای درمان سرطان ریه سلول کوچک شیمی درمانی، درمان مرجع است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *