کورتاژ چیست ؟

(به فرانسوی: Curetage ) یک عمل جراحی به معنای تراشیدن جدار داخلی رحم به وسیله ابزاری به نام کورت رحمی می‌ باشد. کورتاژ یکی از شیوه‌ های سقط جنین در مواردی که جنین دچار مشکلات و آنومالی های متعدد به صورت قانونی بوده و به همین دلیل مجازاً به همین معنی به کار می‌ رود.

روش‌ های مختلف کورتاژ

روش سا کشنی و سنتی: در هر دو روش، پزشک پس از ضدعفونی کردن دهانه رحم و مهبل، اسپکولوم را وارد مهبل می‌ کند، بیمار به وسیله داروی بیهوشی موقت و یا یک بی‌ حسی موضعی، متوجه درد در ناحیه عمل نمی‌ گردد.

  • در کورتاژ سا کشنی یا تخلیه مکشی، جراح به وسیله وارد کردن یک لوله توخالی از دهانه رحم، به طریق مکش، بقایای بافت جنینی را از رحم بیمار خارج می‌ سازد؛ این روش بسیار سریع‌ تر و ایمن‌ تر نسبت به روش سنتی D&C می‌ باشد.
  • در روش سنتی D&C پزشک به وسیله یک ابزار به شکل قاشق به نام کورت رحمی، دیواره رحم را می‌ تراشد. عمل کورتاژ حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول می‌ انجامد.

لطفا توجه داشته باشید  : برای انجام این روش برای انجام سقط جنین به عنوان یکی از روش های سقط جنین بدون مراجعه به مراکز دارای مجوز و به صورت غیر قانونی مجازات های سختی تعیین شده و به هیچ عنوان توصیه نمیگردد. لطفا در صورتی که قصد انجام سقط جنین دارید مطالب مربوطه در وب سایت ما را مشاهده کرده یا به مراکز درمانی دارای مجوز مراجعه نمایید.